Bachata - co to takiego? - TanecznyWieczor.pl - Nauka tańca online
Para tańcząca na parkiecie

Bachata - co to takiego?

Jeżeli zastanawiasz się czym jest bachata, jesteś w dobrym miejscu! W wielkim skrócie, bachata to zarówno gatunek muzyki jak i rodzaj tańca. Jej korzeni należy szukać na Karaibach, a konkretnie w Dominikanie. Więcej o tym za chwilę. Na ten moment można śmiało powiedzieć, że bachata jest jednym z najpopularniejszych tańców na świecie. Dotarła także do Polski i prawdopodobnie z tego powodu jesteś tutaj i czytasz ten artykuł. Dowiesz się z niego, skąd tak wielka popularność tego tańca, jaka jest jego geneza oraz gdzie można się go nauczyć.

 

W ciągu zaledwie dwóch dekad bachata przeszła niesamowitą metamorfozę. Z rdzennego, karaibskiego tańca, stała się ogólnoświatowym trendem, dorównując popularnością takim stylom jak salsa czy west coast swing. Jednym z powodów tego sukcesu jest uniwersalność. W podstawowej wersji nie wymaga skomplikowanych figur i może być tańczona przez początkujących. Jednocześnie zaawansowani tancerze mogą tworzyć nowe, coraz bardziej skomplikowane połączenia, co sprawia, że bachata nie jest “skończonym tworem”. Wręcz przeciwnie! Wystarczy zajrzeć na social media, aby zobaczyć, jak rozwija się dosłownie na naszych oczach.

Chcesz zobaczyć jak wygląda krok podstawowy bachaty? Kliknij poniższy film, wstań i spróbuj razem z nami!  😊

I jak wrażenia? Jeżeli czujesz, że to Twoje rytmy i chcesz potańczyć więcej, zajrzyj TUTAJ.
Spragnionych wiedzy zapraszamy do dalszej lektury. Na końcu czeka niespodzianka 😉

Historia powstania bachaty

Co było pierwsze, muzyka czy taniec? Otóż bachata zaczęła kształtować się na początku XX wieku jako odrębny styl muzyczny. W latach 60. na terenach rolniczych Dominikany zaczęto komponować piosenki o miłości, rozstaniu, tęsknocie, a także o życiu codziennym i trudnościach, jakie napotykali mieszkańcy.

 

Początkowo bachata była spychana na margines. Utożsamiano ją z niższymi warstwami społecznymi i miejscami, gdzie grano prostą muzykę dla pospólstwa. Przez wiele lat pozostawała niemal niezauważona przez główny nurt muzyczny. Zmiana nastała na przełomie lat 80. i 90. kiedy artyści tacy jak Juan Luis Guerra, Antony Santos, Luis Vargas, Raulin Rodriguez przyczynili się do popularyzacji bachaty w Dominikanie i poza nią.

 

Być może kojarzysz taki utwór jak “Obsesion” zespołu Aventura. Jeżeli nie, to koniecznie musisz to nadrobić! Dlaczego? To właśnie ta piosenka sprawiła, że cały świat dowiedział się o bachacie. Wydana w 2002 roku, wdarła się na szczyty list przebojów w wielu krajach. Przykładowo we Francji zajmowała pierwsze miejsce przez 7 tygodni. Dodatkowo popularność innych latynoskich gatunków muzycznych, takich jak salsa i reggaeton, sprawiła, że ludzie zaczęli bardziej interesować się hiszpańskojęzyczną muzyką.

Bachata jako taniec

Podobnie jak muzyka, taniec bachata powstał na dominikańskiej części wyspy Hispaniola. Początkowo był stylem bardzo prostym, polegającym na wykonywaniu podstawowego kroku w miejscu bądź z lekkim przemieszczaniem się po parkiecie. Najbardziej charakterystyczne elementy to trzy kroki w sekwencji: odstaw-dostaw-odstaw, do tego czwarty niepełny krok bez przenoszenia ciężaru ciała (tzw. tap) oraz delikatny ruch bioder wynikający ze zrelaksowanej postawy. Wraz ze wzrostem popularności, pojawiły się wpływy kultury afro-kubańskiej, a także mieszanki bachaty z innymi stylami tańca (tzw. bachata fusion).

 

Ewolucja postąpiła do tego stopnia, że obecnie można wyróżnić co najmniej trzy główne nurty w bachacie:

  • Bachata dominikańska – najbliższa oryginałowi. Styl ten skupia się na swobodnym stawianiu kroków i rytmicznych ruchach bioder. Zauważalne jest urozmaicanie kroku podstawowego różnymi ozdobnikami, takimi jak szybkie stawianie dodatkowych kroków (tzw. footwork) bądź mocniejsze akcentowanie ruchów bioder, stosowane głównie przez partnerki.

  • Bachata moderna – bazuje na tym samym kroku podstawowym, rozbudowanym o elementy pochodzące m.in. z salsy.
    Opiera się na bardziej złożonych krokach i obrotach. Często obejmuje skomplikowane przejścia i figury, wymagające lepszej techniki od tancerzy. Nurt ten rozwinął się w USA.

  • Bachata sensual – powstała w Europie, a dokładnie w Hiszpani. Za prekursora tego stylu uważa się Korke Escalona. Wraz ze swoją partnerką Judith Cordero połączyli podstawowy krok bachaty z delikatnymi, płynnymi ruchami całego ciała, zaczerpniętymi z brazylijskiego zouka. Styl ten wyróżnia się mocno zaznaczonymi skrętami i izolacjami ciała. Charakterystyczne są także fragmenty, w których tancerze przestają tańczyć krok podstawowy na rzecz wspomnianych izolacji, które wymagają stabilnej postawy od obojga partnerów.

Bachata – co jeszcze warto wiedzieć

Według nas, najpiękniejszą rzeczą w bachacie jest to, że jest to taniec socjalny (z ang. social dance). To znaczy, że każdy partner jest w stanie zatańczyć z każdą partnerką i vice versa. Oczywiście oboje muszą znać krok podstawowy, żeby się nie podeptać. Jednak poza tym wszystko zależy od prowadzenia partnera oraz wszelkiego rodzaju dodatków i ozdobników prezentowanych przez partnerkę (tzw. styling). To daje ogromną przestrzeń na improwizację i zabawę formą.

Taniec socjalny ma jeszcze jedną dużą zaletę: ułatwia poznawanie ludzi. Przeprowadzasz się do innego miasta i obawiasz się, że nikogo tam nie znasz? Poszukaj w Internecie szkoły tańca lub klubu, który organizuje imprezy bachatowe. Ludzie, którzy tańczą (nie tylko bachatę) są uśmiechnięci i otwarci w stosunku do nowopoznanych osób. To zdecydowanie ułatwia odnalezienie się w nowym środowisku.

Podobnie jest z wyjazdami wakacyjnymi. Odkąd oboje złapaliśmy zajawkę, każdy nasz wyjazd zawiera obowiązkowy punkt do odhaczenia: znaleźć miejsce gdzie można potańczyć bachatę! Odbywa się to tak, że wchodzimy na Facebooka i wpisujemy: bachata + nazwa miasta/kraju, do którego jedziemy. Na 99% istnieje grupa facebookowa, na którą ludzie wrzucają linki do wydarzeń, imprez, warsztatów i wszystkiego co związane z bachatą w danej okolicy. Najczęściej, gdy już jesteśmy na miejscu, to wieczorne wyjścia mamy zaplanowane. Świetna sprawa, polecamy bardzo!

Gdzie można nauczyć się bachaty?

Aktualnie w każdym większym mieście znajdziemy szkoły tańca, które w swojej ofercie mają lekcje bachaty – zarówno solo, jak i w parze. Co więcej, jeden z największych europejskich festiwali – Bachaturo – organizowany jest u nas, w Polsce! Kilka tysięcy tancerzy spotyka się w jednym miejscu, aby uczestniczyć w warsztatach, poznawać nowe kroki, a przede wszystkim wspólnie tańczyć i bawić się do latynoskich hitów. Poza regularnymi zajęciami, szkoły tańca organizują także wyjazdy wakacyjne połączone z nauką tańca. W ofercie Bałtyk, Bieszczady, a nawet Chorwacja! Wspólny wyjazd z ludźmi, których łączy to samo hobby, to jest zdecydowanie argument za tym, aby zacząć swoją przygodę z bachatą.

 

Ale co jeżeli:

  • w Twojej okolicy nie ma szkoły tańca,
  • masz blisko szkołę tańca, ale jej grafik nie zgrywa się z Twoją pracą,
  • nie wiesz czy to dla Ciebie i nie chcesz od razu wydawać pieniędzy na karnet,
  • chcesz potańczyć tylko dla siebie bez wychodzenia z domu.

Tutaj z pomocą przychodzimy my! Z myślą o takich sytuacjach stworzyliśmy kurs bachaty online, w którym zawarliśmy podstawowe kroki, obroty i figury. Wszystko co potrzebne, aby wyjść na parkiet i zacząć tańczyć. Taki kurs jest także doskonałym przygotowaniem do tego, aby później zapisać się do szkoły i kontynuować swoją taneczną przygodę.

 

Ponieważ dotarłeś(aś) do końca tego wpisu, mamy dla Ciebie nagrodę – niespodziankę.

Kod zniżkowy obniżający cenę kursu aż o 10%! Wystarczy, że podczas zakupu w polu na kod rabatowy wpiszesz: ODBIERAMNAGRODĘ

Zapraszamy serdecznie,
Patrycja i Maciek